Inteligencja emocjonalna może być istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie zawodowym. Ale jak rozpoznać, czy jesteśmy na tyle świadomi, że identyfikujemy i odpowiednio odpowiadamy na emocje własne i ludzi z naszego otoczenia?

Oto 5 subtelnych oznak świadczących o Twojej inteligencji emocjonalnej:

1

Zbyt częste mówienie “przepraszam” nie jest dobre. 

Nadużywane, słowo to traci znaczenie. Ale jeśli jesteś osobą, która nie ma problemu z przeproszeniem, wtedy gdy te przeprosiny jak najbardziej się należą, to jest pewna oznaka świadcząca o inteligencji emocjonalnej.

2

Kwestionujesz samego/samą siebie

Na pierwszy rzut oka to nie wydaje się być najlepszą cechą. Przecież kluczem do sukcesu jest pewność siebie. Ale jest różnica między destrukcyjnym podważaniem swoich wyborów i działań a autorefleksją. A chodzi o tę drugą. Warto pracować nad swoją inteligencją emocjonalną. Jak? Na przykład zadając sobie pytanie czy dana rzecz rzeczywiście powinna zostać wyartykułowana. To nie powinno powodować tego, że zaczniemy w siebie wątpić. Wręcz przeciwnie — powinno podnosić naszą samoświadomość.

3. 

Korzystałeś/aś z psychoterapii

Spotkania z dobrym psychoterapeutą mogą pomóc nam w tym, by być w zgodzie ze swoimi emocjami. A to sprawi z kolei, że będziemy w stanie lepiej rozpoznawać emocje, których doświadczają inni ludzie.

4. 

Nigdy nie “słodzisz”

I znów ta cecha wydaje się nie pasować do ludzi inteligentnych emocjonalnie. W końcu powinni oni dążyć do tego, by inni czuli się dobrze. Nie do końca.

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania emocji u innych ludzi, ale nie znaczy to, że powinniśmy unikać mówienia prawdy czy sięgać po różne sztuczki, by zmiękczyć jakiś komunikat. Ludzie inteligentni emocjonalnie dobrze wiedzą, jak ważne jest, by nawet niełatwe wiadomości docierały do ludzi.

5. 

Nie jesteś wiecznie radosną osobą, ani szczególnym optymistą/optymistką

Ten punkt na pewno jest najbardziej kontrowersyjny. W obiegu jest wiele dezinformacji na temat inteligencji emocjonalnej. Warto jednak wiedzieć, że Inteligencja Emocjonalna nie jest równoznaczna z byciem miłą czy sympatyczną osobą. Nie jest też jednoznaczna z byciem optymistą, osobą szczęśliwą, spokojną czy zmotywowaną. Oznacza ona nie mniej, nie więcej jak kontrolę nad własnymi emocjami i emocjami innych osób.

#