Czujesz się osłabiona/y? Brakuje ci energii do działania, a może zaczynasz odczuwać inne dolegliwości? To może być spowodowane kontaktem z wampirami energetycznymi. Nie bagatelizuj takich osób, bo wbrew pozorom kontakt z nimi jest krzywdzący dla ciebie.

Kto to jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny to zdecydowanie nie jest postać ze świata fantasy. To określenie osób, które odbierają, a nawet wysysają z nas dobrą energię i sprawiają, że czujemy się osłabieni i pozbawieni sił do działania. Nie zawsze są to osoby dominujące, czy złośliwe, często wampiry energetyczne działają z ukrycia.

Wampiry energetyczne całą uwagę skupiają na sobie, liczą się tylko one i nikt poza nimi. Z pewnością każda osoba miała kiedyś do czynienia z takim wampirem energetycznym, nie zdając sobie sprawy, jakie negatywne skutki dla naszego samopoczucia miało to spotkanie. Co innego kiedy taką osobę spotykamy sporadycznie, a co innego kiedy mamy z nią do czynienia na co dzień. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest taki, kiedy wampirem energetycznym jest osoba nam bliska – chłopak, matka, dziecko czy przyjaciółka. Osoby te pozostawiają nas tak wyczerpanymi, że nie mamy już sił, żeby zadbać o siebie. U osób, które miały do czynienia z wampirem energetycznym mogą pojawiać się bóle głowy, bóle brzucha, senność.

Jakie osoby przyciągają wampiry energetyczne?

Okazuje się, że są osoby o pewnych cechach charakteru, które przyciągają wampiry energetyczne. Najczęściej są to wrażliwcy i osoby empatyczne. Jeśli i ty wykazujesz się takimi cechami, to warto nauczyć się rozpoznawać różne typy wampirów energetycznych i bronić się przed nimi. Ważną lekcją jest tutaj nauka asertywności oraz przekonanie, że to ty jesteś najważniejszą osobą dla siebie i musisz zadbać o swój komfort psychiczny. Istnieje aż 6 rodzajów wampirów energetycznych. Warto je poznać, żeby móc bronić się przed nimi.

Wampir ofiara lub męczennik

Ten typ osoby dosłownie „żeruje” na tobie. Zamiast brać odpowiedzialność za swoje czyny, woli obwiniać, manipulować, a nawet szantażować innych. Wampir męczennik wysysa z ciebie energię, dlatego musisz w porę reagować i być osobą w pełni świadomą sygnałów, jakie wysyła. Jeśli tylko to możliwe, nie daj się wciągnąć w jego mechanizmy działania.

Wampir narcyz

To osoba, która wyznaje filozofię „najpierw ja, potem ty”. Narcystyczne wampiry nieustannie oczekują, że będziesz je wielbić i karmić ich ego. Jeśli otaczasz się takim typem wampira, będziesz osobą odczuwającą osłabienie i zanikanie pewności siebie.

Wampir domator

Ten typ osoby uwielbia czuć się jak samiec alfa. Chociaż wewnętrznie czuje się niepewnie, to wampir domator ma sztywne przekonanie i czarno-białe postrzeganie świata.

Wampir melodramatyczny

Ten typ osoby z premedytacją stwarza konflikty, ponieważ daje im to powód, by czuć się ofiarą. Dodatkowo, taki wampir karmi się negatywnymi emocjami, od których uzależnia się. Jeśli zauważysz w swoim otoczeniu taką osobę, to postaraj się odciąć od niej, albo stworzyć bezpieczny dystans.

Wampir osądzający

Ten rodzaj ludzi lubi żerować na twojej niepewności i wzmacniać swoje ego. Musisz za wszelką cenę odsunąć się od takich osób i nie dać sobą manipulować. Najważniejsze to znać swoją wartość i nie dać się zdominować. To ich wytrąci z równowagi.

Wampir niewinny

To zazwyczaj niewinna osoba, która szuka wsparcia. Jeśli padnie na ciebie i staniesz się jego oparciem, szybko wpadniesz w rolę „ofiary”. Nie namawiamy abyście byli osobami nieczułymi i nie pomagali innym w potrzebie, ale nie możecie tego robić kosztem siebie i własnego, dobrego samopoczucia. Nie pozwól, żeby ten typ osoby zdominował twoje życie, bo ty też potrzebujesz czasu dla siebie.

Małgorzata Malinowska | Kobieta.pl