Na początku kariery priorytetem powinno być zdobycie umiejętności realizowania pomysłów we właściwy sposób – twierdzi Adena Friedman, szefowa NASDAQ. Obawiam się, że idziemy w kierunku kultury, która zbyt ceni pomysły, a za mało wykonanie – wyjaśnia szefowa amerykańskiej giełdy specjalizującej się w firmach technologicznych.

W swojej pierwszej pracy łatwo jest mieć poczucie wędrowania w ciężkim marszu, na końcu którego dopiero gdzieś daleko czai się sukces. Ale według Friedman to także czas na to, by zdobywać kolejne umiejętności.

Początki kariery Friedman nie były łatwe. Kiedy w wieku 28 lat zaczynała pracę w NASDAQ, otrzymała swój pierwszy produkt do nadzorowania – tzw. Mutual Fund Quotation Service, który Friedman opisała jako „kompletne nudy”. – Był to przestarzały system z lekceważoną bazą klientów, któremu osoby na wyższych od mojego stanowiskach nie wróżyły przyszłości – mówiła CEO giełdy.

MFQS był, według Friedman, typowym umierającym projektem, którego nikt nie chciał i nikt nie widział w nim potencjału do rozwoju, ale też nikt nie chciał go dobić. Przekazano go więc młodej managerce, by pozbyć się problemu z głowy i zająć nowego pracownika. Bizneswoman podkreślała, że projekt był na tyle wartościowy, by spróbować go ożywić małym kosztem, ale nie na tyle, żeby robił to ktoś na wyższym stanowisku.

Friedman jednak rzuciła się w wir pracy nad MFQS. Zaczęła od rozmowy z każdym klientem korzystającym z tego produktu, by dowiedzieć się, jak go używają i czego od niego oczekują.

Dzięki temu Friedman mogła ustanowić konkretne cele, dotyczące ulepszenia MFQS. Niestety, nie mogła znaleźć w NASDAQ żadnego inżyniera, który zająłby się tym „niezbyt ważnym” systemem. Ostatecznie udało jej się przekonać jednego z weteranów działu IT, by jej pomógł, ale miała przy tym wrażenie, że chciał on tylko „ubawić się pewną porażką”. Jego przyłączenie się do projektu wystarczyło jednak, by pozyskać kilku kolejnych koderów.

Gdy ten niezbyt zmotywowany zespół udawał się na pierwsze spotkanie z Friedman, nie sądzili, że przygotowała ona bardzo dokładny plan pracy, a każdy krok wyjaśniła bardzo jasno i z optymizmem. Po skończonej prezentacji weteran, który z początku chciał tylko patrzeć na upadek projektu, stwierdził krótko: „To naprawdę może jej się udać”. Ostatecznie programista ten został jednym z najlepszych pracowników przy MFQS.

Sam projekt wystartował pełną parą i rozwija się do dziś. – Sukces sprawił, że zostałam zauważona w firmie i wprowadził mnie na ścieżkę do zostania liderem dywizji NASDAQ zajmującej się produktami opartymi o dane – wspominała Friedman w przemowie do studentów.

Pięć lekcji na początek kariery zawodowej

Na koniec Adena Friedman wskazała pięć lekcji, które wyniosła z wczesnego etapu swojej kariery:

  • Współpracuj z innymi.
  • Twoje pomysły są tak dobre, jak Twoja umiejętność ich zakomunikowania.
  • Zawsze słuchaj i ucz się.
  • Bądź optymistą w grupie.
  • Bądź mózgiem, ale też nogami. Mówiąc inaczej, ceń realizację i wykonanie.

Friedman zaznaczała przy tym, że jest w stanie wskazać dziesiątki historii, w których dawała z siebie wszystko, a i tak ponosiła porażkę, ale były to tak samo wartościowe doświadczenia w karierze, co te wygrane.

Kim jest Adena Friedman?

Adena Friedman pracuje w Nasdaq od 1993 roku, w 2000 r. zajęła tam stanowisko wiceprezes ds. strategii korporacyjnej, na którym została do 2009 r. Potem była również Chief Financial Officer giełdy, z której odeszła na 3 lata, by powrócić tam w 2014 r. jako Chief Operating Officer i w styczniu 2017 objąć funkcję CEO.

Nasdaq to istniejąca od 1971 roku giełda, która jako pierwsza miała w pełni elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi. Z początku handlowano na niej głównie akcjami firm związanych z technologiami, to na niej są notowane m.in. Facebook, Google czy Microsoft. Mimo znacznego wzrostu liczby notowanych na NASDAQ spółek, nadal większa pozostaje NYSE, czyli giełda w Nowym Jorku.

Nasdaq moves into 'alternative data' with Quandl acquisition