Wracasz do domu, do zrobienia masz jeszcze dużo rzeczy, ale już wiesz, że… nic nie zrobisz, bo nie masz siły. Po całym dniu pracy po prostu ci się nie chce. Jak pokonać to uczucie?

Brak motywacji to częsty problem w realizacji swoich planów, również tych codziennych, wymagających systematyczności. Szczególnie dotyczy to np. nawyków zdrowego trybu życia, takich jak dieta i ćwiczenia, twierdzi psycholog BJ Fogg, dyrektor Laboratorium Technologii Perswazji na Uniwersytecie Stanforda w USA i – co najważniejsze – ma na to rozwiązanie!

Jak korzystać z motywacji

Według psychologa w prosty sposób można wyrobić w sobie nawyki. Nie chodzi jednak o zwiększanie motywacji, ale wykorzystanie jej, gdy się pojawia.

W rozmowie z Ramitem Sethi, autorem książki „Nauczę Cię Jak Być Bogatym”, Fogg wyjaśnił, jak skorzystać z „fali motywacji”, jak określa przypływy i odpływy chęci do działania. Mówi:

Motywacja ma tylko jedną rolę w naszym życiu: ma pomóc nam robić trudne rzeczy.

Kiedy więc motywacja jest wysoka, należy zrobić wszystkie trudne rzeczy, które ułatwiają wyrobienie w sobie późniejszych nawyków. Na przykład, jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, to gdy masz motywację, zapisz się na siłownię i ustal sobie plan treningowy.

Fogg radzi również, by będąc zmotywowanym, zrobić coś, co zniesie barierę w wyrobieniu sobie nawyku na przyszłość. Jeśli chcemy jeść zdrowo, po powrocie ze sklepu należy od razu umyć, obrać i pokroić warzywa, a potem schować je odpowiednio opakowane w lodówce. Dzięki temu w ciągu tygodnia, gdy motywacja spada, nie będziemy musieli wykonywać wszystkich tych czynności i jemy warzywa, gdy normalnie zastąpilibyśmy je czymś innym.

Ostatnia strategia Fogga to zrobić coś, co zwiększy naszą szansę na późniejsze osiągnięcie celu. Przykład: gdy już raz wyjdziesz biegać, następnym razem będzie to o wiele łatwiejsze. Jeśli spróbujesz ugotować coś według nowego przepisu, gdy twoja motywacja jest wysoka, następnym razem będzie to o wiele łatwiejsze, radzi Fogg.

#

Zapraszamy na szkolenie online:
Jak skutecznie rekrutować poprzez grę fabularną?

Można rekrutować skutecznie! Na trudnym rynku, w rzeczywistości #Covid19, wśród aktywnej konkurencji i wymagających kandydatów. Jak tego dokonać? Jedną z dobrych i wciąż nowatorskich metod na rynku jest fabularna gra rekrutacyjna – doskonały, a co ważne – szybki sposób na efektywną rekrutację i dobre wdrożenie pracownika (Y) Zapraszamy na #szkolenie#online✌️ Szczegóły i zapisy TUTAJ

#