Poranne nawyki trudno wyrobić, ale gdy to się uda, nasz dzień może być bardziej produktywny, a życie udane. Przekonuje o tym neurochirurg Mark McLaughlin, który każdego dnia wykonuje trzy czynności. Nazywa je: medytacją, katalogowaniem i planowaniem.

Palo Alto Networks CEO: Security "is a software fight"

Gdy próbujemy pogodzić pracę i karierę z czasem, który powinniśmy poświęcić rodzinie, partnerowi czy innym zobowiązaniom, możemy się czuć przytłoczeni. Jeśli czujesz, że ciągle nadrabiasz zaległości, nie masz czasu na osiągnięcie osobistego lub zawodowego spełnienia, możesz to zmienić, wyrabiając sobie poranne nawyki.

Mark McLaughlin jest zapracowanym neurochirurgiem, a w dodatku trenerem, pisarzem, mówcą i ojcem. Twierdzi, że to właśnie poranne nawyki są tajemnicą jego sukcesu. To trzy proste kroki, które ustawiają resztę dnia i przyczyniają się do tego, że jest on bardziej produktywny.

Cognitive Dominance: A Brain Surgeon's Quest to Out-Think Fear: McLaughlin,  Dr. Mark, Coyne, Shawn: 9781936891627: Amazon.com: Books

Medytowanie

„Budzę się każdego dnia o 5:00 rano i medytuję przez 10 minut bez przerwy. Robię to każdego dnia, niezależnie od tego, co się dzieje – mówi chirurg. Miałem okazję nauczyć się medytacji transcendentalnej, która polega na powtarzaniu cichym głosem mantr. Nauczyłem się tego jeszcze w latach 80. Jednak z czasem moja technika się zmieniła, teraz nie recytuję już mantr, moja medytacja polega dziś na uważnej bezczynności” – tłumaczy chirurg.

Medytowanie lub praktyki mindfulness mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i uniknąć wypalenia, poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie, zwiększyć poziom kreatywności, zdolność do empatii, poprawić sen i przynieść jeszcze więcej pozytywnych zmian.

Spróbuj każdego dnia pomedytować przez co najmniej 10 minut i odkryj, jak bardzo to pomaga – radzi McLaughlin.

Katalogowanie

To brzmi jak coś zupełnie innego niż relaks i skupienie na medytacji, prawda? Ale wysłuchajcie mnie. Na każdy dzień mam stworzone osobne foldery, do których dodaję rzeczy do zrobienia. Kiedy w ciągu danego dnia pojawia się coś, co nie jest pilne, to odkładam to na później do odpowiedniego folderu i nie myślę o tym aż do wyznaczonego dnia. Działa to tak, że budzę się rano, sprawdzam folder na dany dzień i widzę, że zadanie na dziś to np. wysłać do przyjaciela wiadomość z podziękowaniem. Mogę skreślić wtedy tę tę pozycję (po wykonaniu zadania) i zająć się innymi rzeczami.

Stwórz sobie podobny system, bo listy z rzeczami do zrobienia łatwo się zapełniają i mogą przytłaczać.

Planowanie

Rozpoczynanie dnia bez ustalonego planu jest jak bieg w wyścigu, gdy nie ma się pomysłu na trasę lub cel: możesz do niego w końcu dotrzeć, ale będziesz zestresowany, wyczerpany i na pewno zostaniesz w tyle za wszystkimi innymi.

Dlatego moim trzecim porannym nawykiem jest spisywanie wszystkiego, co mam zrobić danego dnia i zaglądanie w kalendarz.

Większość rzeczy w dzisiejszych czasach ma formę cyfrową, ale w tym przypadku nadal korzystam z klasycznego, papierowego planera. Ręczne notowanie ma wiele korzyści, pomaga np. w koncentracji i zapamiętywaniu.

Planowanie dnia rano nie gwarantuje oczywiście, że po drodze nie wydarzy się coś, co może przeszkodzić w zrealizowaniu celów, ale pomaga skupić się na nich i zwiększa szanse na ich realizację.

Wypróbuj kilka porannych czynności i sprawdź, które z nich ci odpowiadają. To nie musi być skomplikowane, ale musisz mieć jakiś cel, a narzędzia dostosować do swoich potrzeb. Tak, by dzień był produktywny i udany.