Od promocji na sprzęt AGD, telewizory, telefony, ubrania czy kamery przez zniżki nawet na środki do usuwania tłuszczu czy żelki. Przypadający w tym roku 27 listopada Black Friday to bez wątpienia święto handlu, dlatego promocje przygotowują tego dnia jak i w całym tygodniu czy nawet miesiącu sklepy z niemal wszystkich branż – począwszy od elektronicznej, a skończywszy na spożywczej.

Black Friday to w teorii niepisane święto ludzi, którzy mogą określić się mianem „człowieka – okazji”, którzy nigdy „nie kupują niczego w normalnych cenach”. Tylko że, jak twierdzi UOKiK, to nie konsument łowi okazje. Raczej wpada w sidła tych, którzy je organizują.

  • W Black Friday i licznych dniach przed i po nim można liczyć na zakupy produktów wystawionych w niższych cenach. To w teorii. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce
  • Czarny Piątek to też okazja dla nie zawsze uczciwych sprzedawców, którzy mogą chcieć oszukać klientów – podpowiadamy, jak tego uniknąć
  • Black Friday – sprzedażowe i marketingowe święto – przywędrowało do Polski z USA. Przypominamy, jakie prawa mają konsumenci

Black Friday jest jak gwiazdka, która w tym roku znów przyszła wcześniej. Jednak zamiast świątecznej atmosfery, uśmiechniętego grubego św. Mikołaja, sprzedawców z biało-czerwonymi czapkami, mamy w sklepach dominację czerni i granatu. Są przekreślone ceny (oczywiście z końcówką „99” lub o wiele rzadziej z „90”), wypisane na plakatach hasła „Black Friday” i do tego tabliczki z informacjami „-50 procent” albo „-70 procent”. Liczba musi być imponująca, bo obniżki rzędu 10 procent już nikogo nie interesują – co zresztą pokazują badania, chociaż i one się zdarzają.

Musi być o wiele taniej tak, aby miłośnicy polowania na okazje, którzy czekają na ten dzień z wypiekami na twarzy, mogli wydać swoje oszczędności albo wziąć na raty: wielki świecący telewizor, pralkę kupioną „za grosze”, generator pary, który w końcu ułatwi codzienne obowiązki, czy konsolę do gier, dzięki której będzie można zrelaksować się przy nowym płaskim jak ściana TV. Przyszedł czas na łowy, tylko kto tu na kogo poluje…

Jak upolować okazję w Black Friday

Black Friday to bez wątpienia: niepisane święto miłośników okazji, święto marketingu i czas żniw dla sprzedawców. Pytanie tylko, co jest w której kolejności. Z raportu firmy Deloitte, która od kilku lat sprawdza i porównuje promocyjne ceny produktów z tymi z zeszłego tygodnia (badanie dotyczy 800 sklepów internetowych) wynika, że ceny w Czarny Piątek w 2019 roku w porównaniu do tych sprzed tygodnia, spadły średnio o 4 proc.

Z roku na roku jednak sytuacja poprawia się, bo jeszcze w 2016 obniżka wynosiła… 0 proc., a w 2017 r. – o 1,3 proc., a w 2018 roku – o 3,5 proc. Badacze podsumowują to formułką, że „promowany przez sprzedawców Black Friday, to w dużej mierze zabieg marketingowy”.

Sklepy, żeby sprzedać produkty na półkach i w magazynie, używają szeregu sztuczek. Dlatego przypominamy, co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu. Oto pięć najważniejszych rad:

1. Lista to podstawa. Nie tylko w Black Friday

To rada oczywista, ale w ostatecznym rozrachunku mało kto o niej pamięta: przed pójściem na zakupy (nie tylko te spożywcze) zrób listę. Zastanów się, co chcesz kupić, czego potrzebujesz i zapisz to na kartce albo w telefonie. 

Z jednej strony, zminimalizuje to ryzyko, że kupisz rzeczy tylko dlatego, że były w obniżonej cenie, a których nie planowałeś i które nigdy do niczego ci się nie przydadzą. Z drugiej, zwiększy szanse, że o niczym nie zapomnisz.

2. Ceny pod kontrolą

Po pierwsze: porównuj ceny.

– Nie tylko pomiędzy sklepami, do których zachodzisz, ale także z cenami w internecie. W sieci produkty bardzo często są dostępne w niższych cenach, tym bardziej w Black Friday. 

Dodatkowo można skorzystać ze strony, która pojawiła się w internecie na krótko przed tegorocznym Black Friday.

Autor strony Fake Friday opracował bota, który skanował ceny produktów w różnych sklepach. Dzięki temu dowiemy się, ile dany produkt kosztował w ostatnich miesiącach.

– Pod metkami. Sprawdzaj, czy nowa cena naklejona na metkę nie jest wyższa, niż ta pod metką. Zdarza się, że sklepy podwyższają ceny, mając nadzieję, że uda im się nabrać klientów.

– Cenę na półce i przy kasie. Zdarza się, że przy płaceniu okazuje się, że produkt kosztuje więcej niż na metce. Nie zawsze to wina złej woli czy podstępu sprzedawcy, a po prostu efekt bałaganu w sklepie. 

Niezależnie jednak od przyczyny takiej sytuacji mamy prawo żądać ceny z metki. Takie jest prawo, a dokładnie art. 543 Kodeksu cywilnego. Mówi on, że rzeczy wystawione w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.

3. Podstępna zagranica

Robiąc zakupy w euro czy dolarach w popularnych zagranicznych serwisach (Amazonie czy Aliexpress), można nieraz sporo zaoszczędzić albo po prostu kupić to, co w naszym kraju nie jest dostępne. 

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że do ceny produktu trzeba doliczyć koszt dostawy (często to kilkadziesiąt złotych). Poza terenem Unii Europejskiej, np. w Stanach Zjednoczonych czy Chinach musimy także doliczyć cło (jeśli cena kupionego produktu jest wyższa niż 150 euro) i VAT (jeśli cena produktu jest wyższa niż 45 euro).

4. Reklamacja bez wyjątków. Także w Black Friday

Warto wiedzieć, że w Black Friday klientom przysługują takie same prawa, jak każdego innego dnia. Oznacza to, że reklamować można każdy kupiony wtedy produkt. Mamy na to dwa lata. Sprzedawca ma zaś 14 dni na odpowiedź. Jeśli w tym czasie jej nie otrzymamy, reklamację uznaje się za przyjętą.

5. Zwroty też, ale nie zawsze

Zgodnie z polskim prawem w sklepie stacjonarnym to sprzedawca ustala zasady – może zwrotów nie przyjmować albo ustalić, przez ile dni to jest możliwe (niektóre pozwalają na to przez 7 dni od zakupu, inne nawet 100). Inaczej sytuacja wygląda w sklepach internetowych. Tu kupujący ma 14 dni na zmianę decyzję i odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. Do tej zasady muszą stosować się wszyscy sprzedawcy. Pamiętajmy jednak, że towar nie może nosić śladów użytkowania.

Black Friday w internecie

Black Friday obecny jest w Polsce od lat. To na tyle popularne „święto”, że nie można go nie zauważyć czy przejść obok niego obojętnie. Co prawda, jak wynika z badań, Black Friday interesuje jedynie co drugą osobę w Polsce – prawie połowa z nas deklaruje, że korzysta z promocji wyłącznie wtedy, gdy przeceniony został produkt, którym byliśmy zainteresowani już wcześniej. 

Podczas wyprzedażowego szaleństwa warto jednak mieć głowę na karku i twardo stąpać po ziemi. Nie wszystkie promocje są promocjami. Warto też pamiętać o tym, kupując w internecie, co w tym roku będzie szczególnie popularne, ponieważ część sklepów stacjonarnych w galeriach handlowych jest zamknięta. Tak o czujność w zeszłym roku apelowało Ministerstwo Cyfryzacji:

Zawsze sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy. Pomogą nam w tym opinie na portalach aukcyjnych, forach i w komentarzach. Dane, takie jak e-mail, numer telefonu lub numer skrzynki pocztowej nie wystarczą, aby uznać przedsiębiorcę za zaufanego. Na plus może działać możliwość odbioru osobistego towaru – jeśli sprzedający podaje swój adres, to znak, że nie ma nic do ukrycia. Przed dokonaniem zakupów warto zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu. Jeśli nie możecie go znaleźć, powinna Wam się zapalić czerwona lampka.

Kolejna rada: dokładnie sprawdzajcie adresy stron, na których robicie zakupy. Nieuczciwi sprzedawcy próbują często podszyć się pod znane sklepy, dlatego upewnijcie się, że w internetowym adresie portalu nie ma literówki.

– Jeśli zdecydujemy się na płatność online, poza sprawdzeniem wiarygodności sprzedawcy, trzeba pamiętać również o tym, aby na bieżąco weryfikować, czy strona internetowa, za pośrednictwem której dokonujemy transakcji, jest odpowiednio zabezpieczona – radzi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska, NASK.

A jeśli klient zostanie oszukany, może zgłosić to m.in. na stronie www.incydent.cert.pl.

Skargi można też składać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z danych UOKiK wynika, że w ramach ubiegłorocznych wyprzedaży tzw. Black Friday takich skarg było niewiele. Te, które do urzędu trafiły, dotyczyły przede wszystkim wcześniejszego zawyżania cen, aby w dniu promocji obniżyć je do ceny wyjściowej lub minimalnie niższej.

Black Friday – kto tu na kogo poluje

Dlatego też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów staje w szeregu instytucji, które co roku apelują o rozsądek. „Z naszego doświadczenia wynika, że tzw. superokazje oznaczają zazwyczaj dla konsumentów wiele haczyków i pułapek” – mówiła nam rzecznik prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch.

UOKiK radzi, by zwracać uwagę na informacje dotyczące obniżek, a w szczególności warunków promocji. „Zachowanie zdrowego rozsądku i umiar też będą pożądanymi cechami” – dodała rzeczniczka urzędu. Podpowiadała też, aby porównywać oferty, a jeśli wystąpią nieprawidłowości, zgłaszać je do inspekcji handlowej.

Według rzeczniczki UOKiK, konsument nie do końca wie, jaki asortyment jest sprzedawany okazyjnie, problemem często bywa również termin obowiązywania superoferty. 

„Najdotkliwszą uciążliwością dla kupujących są oczywiście błędnie podane ceny, czyli brak jasnej informacji, o ile taniej kupujemy” – tłumaczyła Cieloch. I dodała, że zdarzają się też, choć obecnie już sporadycznie, informacje wprowadzające w błąd, co do praw konsumenta.

Black Friday – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Wróćmy jednak do meritum. Choć przed sklepami nie ustawiają się już takie kolejki, jak kilka lat temu na otwarciu hipermarketu, to sprzedawcy przyznają, że w czasie Black Friday mają pełne ręce roboty. Warto wiedzieć, jakie prawa mają konsumenci. Przygotowaliśmy więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Zakupy stacjonarne:

Czy można reklamować towar?

Tak, zawsze, jeżeli produkt ma wadę. Należy wtedy zwrócić się do sprzedawcy w ciągu dwóch lat od dnia wydania rzeczy. Jeśli jednak towar został przeceniony ze względu na wadę i jest to wyraźnie powiedziane, takiej wady reklamować nie można.

Czego można żądać przy reklamacji?

Naprawy, wymiany towaru lub obniżenia ceny – zależnie od naszych potrzeb. Przedsiębiorca musi rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni. Jeśli nie dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał. Jeżeli wada jest istotna, można żądać nawet odstąpienia od umowy.

Czy można zwrócić produkt?

Możliwość zwrotu zależy od dobrej woli sprzedawcy i to on określa warunki. Nie jest to jednak obowiązkowe. Warto o taką możliwość zapytać przed zakupem.

Co zrobić, gdy cena w kasie okaże się wyższa niż na wywieszce albo metce?

Mamy prawo kupić towar w korzystniejszej dla nas cenie.

Zakupy przez internet:

Czy można sprawdzić przesyłkę przy kurierze?

Jeżeli widzimy, że opakowanie jest uszkodzone, to warto otworzyć je przy kurierze i w razie potrzeby spisać z nim protokół. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Wtedy warto nagrać film lub zrobić zdjęcia dokumentujące otwieranie paczki.

Towar został uszkodzony w czasie przesyłki. Kto ponosi za to odpowiedzialność?

Jeżeli kurier został wybrany przez sprzedawcę, odpowiedzialność ponosi sklep internetowy.

W jakim terminie dotrze kupiony produkt?

W ciągu 30 dni od daty zamówienia. Termin obowiązuje we wszystkich krajach UE. Jeżeli się wydłuża, możesz odstąpić od umowy.

Czy można zwrócić produkt?

Tak, jest na to 14 dni. Powód zwrotu nie ma znaczenia. Towar nie powinien jednak nosić śladów użytkowania. Istnieją wyjątki od tej reguły, np. towary wyprodukowane na specjalne zamówienie (biżuteria z grawerem dla Mamy Zosi), odpieczętowane płyty lub gry.

Czy można zwrócić przeceniony produkt?

Tak, jest na to 14 dni. Nie ma znaczenia, czy produkt jest przeceniony (np. kupiony ze zniżką w czasie Black Friday), czy nie. Obowiązują te same zasady.

Jak najbezpieczniej zapłacić?

Płatność kartą kredytową jest najbezpieczniejszą formę zapłaty w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy sprzedawca zawodzi (np. nie dostarcza towaru w ciągu 30 dni), można zgłosić się do banku o wszczęcie procedury tzw. charge back.

#