Tzw. zero-click commerce to zakupy dostarczane nam bezpośrednio do domu bez wcześniejszego ich zamawiania. Kolejnym etapem wykorzystywania danych przez platformy zakupowe w 2021 r. może być tzw. zero-click commerce – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci twierdzą, że tego typu zakupy pomogą klientom zaoszczędzić czas.

„Bazując na historii poprzednich zakupów oraz danych z różnych innych źródeł (np. mediów społecznościowych, smartfonów czy inteligentnych urządzeń domowych) sklep będzie mógł dostarczyć nam, potrzebne według obliczeń jego algorytmów, produkty” – wskazuje PIE.

Analitycy zwracają uwagę, że popularne serwisy streamingowe, korzystając z dotychczasowych wyborów użytkowników profilują ich i proponują utwory czy filmy, które potencjalnie mogą im się spodobać.

Z kolei sklepy internetowe w oparciu np. o dane o tym, ile kilometrów przeszliśmy pieszo lub kiedy i w jakim rozmiarze kupowaliśmy ostatnio buty, a także w oparciu o gusty innych klientów, rekomendują nam „towary skojarzone z naszymi zakupami”. „Kolejnym etapem wykorzystywania danych oraz profilowania klientów przez platformy zakupowe w 2021 r. może być zero-click commerce, czyli zakupy bez konieczności klikania” – oceniają analitycy w ostatnim wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Eksperci prognozują, że wymagania logistyczne oraz potrzeba „posiadania dużej ilości danych o klientach z wielu wymiarów ich życia” sprawiają, że na tym rynku rywalizować będą, przynajmniej początkowo, tylko najwięksi.

„Innym istotnym elementem związanym z zero-click commerce jest zmiana w czymś, co możemy nazwać łańcuchem konsumpcji” – tłumaczą. Od reklamy, poprzez klienta, sklep, produkt i zakup, zero-click commerce zmienią rolę reklamy oraz sklepu. Podstawowym celem producenta będzie bowiem „bezpośrednie dostarczenie swoich produktów pod drzwi klienta i przekonanie go, że nie warto ich zwracać”.

Tworzenie tzw. kombajnów danych, zbierających informacje od poszczególnych osób z wielu różnych źródeł, w tym mediów społecznościowych czy inteligentnych urządzeń domowych, oraz wykorzystywanie ich w różnych sferach życia gospodarczego czy społecznego będzie już niebawem wszechobecne – ocenia PIE.

Obejmie to również handel detaliczny. „Możliwość robienia zakupów bez myślenia o nich może nie tylko oszczędzić nam czas, ale paradoksalnie zwiększyć konsumencką świadomość w wymiarach ekonomicznym, społecznym czy ekologicznym” – uważają eksperci.

Według nich takie zakupy wymagają „zdecydowanie większego zaufania i uważności” niż nawykowe kupowanie rzeczy w marketach. „Nie zmienia to faktu, że tak zaawansowane profilowanie powinno wzbudzać uważność” – przestrzegają.

Na pytanie, a co z rzeczami, których nie chcemy, kto, kiedy i jak zwróci nam za takie zakupy pieniadze, automatycznie pobrane przez system z naszech e-kont, no cóż, póki co – nikt nie odpowiada.

#