Pewna stara norma głosi, że jednostka powinna poświęcić swoją indywidualność, aby grupa mogła być silna. Jednak psychologia i socjologia, a także praktyka terapeutyczna ostatnich czterdziestu lat uczą nas czegoś przeciwnego: im silniejsza jednostka, tym silniejsza grupa! Więc jak pogodzić ów paradoks?

Szczerze? Tu nie ma żadnego paradoksu, bo też owa stara norma, tak wbijana latami do głów, setkami memów, książek, szkoleń i wykładów to najzwyklejsza i tyleż warta co ubiegłoroczny śnieg, pop-psychologia. #Humbug!

Człowiek jest wartością bezcenną i poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami – nie wolno poświęcać jego indywidualności, tym bardziej dla wzmacniania zawodowej czy biznesowej grupy. Grupę, zespół buduje się siłą jednostek, jej pomnażaniem, rozwijaniem, kreowaniem, a nie blokowaniem, hamowaniem czy poświęcaniem. Ta bzdura krąży jednak po świecie, wiele czyniąc zła, wpędzając ludzi w problemy, kastrując ludzkie charaktery.

Na koniec dzisiejszej refleksji aksjomatycznej taka myśl: #psychologia – ma z istoty swej, wiele wspólnego ze sztuką. Powiem więcej, psychologia jeśli nie jest sztuką, nie jest też i nauką! Tak jak w sztuce bowiem, to człowiek jest źródłem jej natchnienia.

* Humbug > bardzo rozreklamowana sprawa, która po pewnym czasie okazuje się oszustwem!

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

dr Marek Wojciechowski | psycholog biznesu