Naukowcy doszli do wniosku, że najlepiej pracuje się w ciszy. Wielu melomanów słucha muzyki bez przerwy, również podczas pracy, nauki czy innych czynności. Muzyka stanowi nie tylko tło, ale czasami motywuje nas do działania. Nie możecie przeżyć dnia w pracy bez ulubionych dźwięków? Nie mamy dla Was dobrej wiadomości, bowiem naukowcy twierdzą, że muzyka zabija kreatywność.

Naukowcy z University of Central Lancashire i Lancaster University z Wielkiej Brytanii, jak również University of Gävle ze Szwecji przeprowadzili badania, by sprawdzić wpływ muzyki na naszą efektywność pracy. W tym celu przebadano 100 studentów, którzy musieli rozwiązać specjalny test, by ocenić kreatywność werbalną w trakcie słuchania muzyki.

Uczestnicy badań musieli na podstawie trzech słów wymyślić jedno, które można z nimi połączyć – np. patrząc na słowa dress, dial i flower prawidłową odpowiedzią jest sun, który w połączeniu z nimi daje słowa sundress, sundial i sunflower. Podczas wykonywania tych zadań studenci kolejno pracowali w ciszy, z muzyką w tle z zagranicznymi tekstami, muzyką instrumentalną oraz muzyką z tekstem w ojczystym języku.

Po przeanalizowaniu wyników badań naukowcy doszli do wniosków, że osoby słuchające muzyki były mniej kreatywne w porównaniu do osób, które pracowały w ciszy. Każdy rodzaj muzyki, zarówno ze słowami w różnych językach, czy instrumentalna, przeszkadza nam w pracy. Naukowcy nie zbadali przyczyny, ale przypuszczają, że muzyka po prostu może zakłócać naszą zdolność do rozwiązania problemów werbalnych.