To, że ktoś pełni funkcję managera, nie znaczy jeszcze, że wie, jak nim być. Nie bez powodu mówi się, że łatwiej managerem zostać niż nim być! Właściwie prowadzony nadzór nad zespołem przesądza o tym, czy lider nadaje się na to stanowisko. A złych managerów jest mnóstwo w świecie biznesu. Niestety!

– Nadzór to krytyczna część przywództwa. Jednak jakość tego nadzoru często przesądza o sukcesie: managera i całej organizacji – pisze Rita Sever, certyfikowana specjalistka pracy, autorska książki „Supervision Matters: 100 Bite-Sized Ideas to Transform You and Your Business”.

Niszczenie organizacji to ostatnie, w czym chciałby uczestniczyć jakikolwiek pracownik, na niższym lub wyższym szczeblu. Sęk w tym, że nie zawsze może zdawać sobie sprawę z tego, że do tego przykłada rękę.

Są pewne subtelne oznaki, które świadczą o tym, że źle wypełniasz swoje obowiązki jako manager.

1. Wysyłasz mieszane sygnały pracownikom

Jeśli w jednej chwili jesteś najlepszym przyjacielem swojego zespołu, a w następnej krytykujesz jego pracę, wysyłasz mu niejasne sygnały. Ryzykujesz zmniejszenie jego produktywności. Analogicznie, jeśli przydzielisz pracownikowi ważne zadanie, nie precyzując dokładnie obowiązków i terminu jego wykonania, następnie rozliczasz go z błędów i opóźnień w realizacji, w zamian otrzymasz jego zmieszanie, frustrację i przyczynisz się do ochłodzenia relacji.

2. Nie zawracasz sobie głowy informacją zwrotną dla pracowników

Niektórzy managerowie wychodzą z założenia, że „jeśli nic nie mówię, to znaczy, że pracujesz dobrze”. Ale nie przeszkadza im to wyrzucić pracownika, który nie spełnia ich oczekiwań. Skakanie ze skrajności w skrajność nie pomaga organizacji czy zespołowi, którym kierujesz. W przekazywaniu pracownikom informacji zwrotnej na temat ich pracy trzeba być dokładnym, merytorycznym i taktownym. Manager ma nie tylko dawać, ale i prosić o informację zwrotną swoich pracowników. – Nie broń się, nie sprzeczaj, po prostu słuchaj – pisze Sever.

3. Odpuszczasz

– Jeśli pracownik przychodzi z prośbą o radę, a ty odsyłasz go, obiecując, że później się tym zajmiesz, ale tak naprawdę decydujesz, że tego nie zrobisz, bo jesteś zbyt zajęty – opisuje hipotetyczną sytuację Sever. Dla formalności dodamy, że nie służy to ani tobie, ani tym bardziej pracownikowi.

4. Ignorujesz politykę swojej organizacji

To może przebierać różne formy. Jak pisze Sever, na przykład, gdy uważasz procedury HR za bzdurę, która nijak się ma do rzeczywistego świata. – HR jest w organizacji z jakiegoś powodu i nie do ciebie należy decyzja o naginaniu firmowych reguł – pisze Sever.

5. Nie spotykasz się z pracownikami na osobności, za wyjątkiem okresowych podsumowań

– Spotykając się z pracownikami oko w oko podczas rocznych podsumowań, zły manager myśli, że pracownik poczuje się wyjątkowym – pisze Sever. Otóż nie, managerowie powinni spotykać się na osobności z pracownikami znacznie częściej, przekazywać im informację zwrotną, udzielić rady czy nakierować. Sever doradza, by zacząć od małych kroków. 10 minut tygodniowo na pracownika powinno na początek wystarczyć. – Ale spotkanie to nie wykład, słuchaj przez co najmniej tyle czasu, ile mówisz – uczula Sever.

6. Faworyzujesz niektórych pracowników

Jedne osoby lubimy bardziej, inne mniej. Manager to też człowiek – może mieć swoje sympatie. Grunt to zachować je dla siebie. Jeśli pozwalasz niektórym pracownikom na niedociągnięcia (choćby spóźnienie), których innym byś nie wybaczył, nie jesteś dobrym managerem. – By żaden z pracowników nie czuł się gorszy, zaproś każdego indywidualnie na kawę lub lunch – doradza Sever. Niech to nie będzie tylko grzecznościowe spotkanie. Zapisz lub zapamiętaj kilka myśli, lub pomysłów, które wasza dwójka mogła wspólnie wymyślić.

7. Przypominasz pracownikom, że pracują dla ciebie

Tak, żeby każdego dnia czuli, że to ty tu rządzisz i ty wydajesz rozkazy. Dobry manager tworzy relacje partnerskie z pracownikami.

8. Utrudniasz pracownikom kontakt z tobą lub grupowe burze mózgów

– Źli managerowie wychodzą z założenia, że gdy dam im palec, wezmą całą rękę. Tego rodzaju myślenie zaczyna się w momencie, gdy ten manager zaczyna słuchać podwładnych – pisze Sever. Jednak komunikacja i wspólne spotkania są bardzo ważne. Jednym ze sposób na ośmielenie, zachęcenie pracowników do wyrażania swoich przemyśleń w trakcie spotkań może być przełamanie lodów. Zacznij spotkanie, poświęć dwie lub trzy minuty na lekki, przyjemny temat.

9. Nie jest ci po drodze z misją danej organizacji

W sytuacji, gdy ktoś wspomni o wartościach lub misji organizacji, zły manager nie będzie słuchał, znajdzie sobie coś, co go rozproszy. Jeśli nie wierzysz w cel organizacji, jak możesz oczekiwać tego od pracowników?

#

Catherine Rice | BusinessInsider