Innowacyjny projekt, który ma rozwijać także kompetencje społeczne – tak o projekcie „SMART Senior” wypowiadają się jego organizatorzy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Właśnie ruszył nabór dla osób w wieku 50+, które chcą się nauczyć korzystania ze smartfona. Kontrowersje budzi jednak już na wstępie – wartość projektu sięga 700 tys. zł, a z zajęć może skorzystać zaledwie… 60 seniorów. Koszty w przeliczeniu na jednego uczestnika to więc ponad 11,5 tys. zł. W programie znalazło się m.in. spotkanie motywacyjne z Dorotą Wellman.

Projekt pod nazwą „SMART Senior” adresowany jest dla osób powyżej 50. roku życia bez względu na wykształcenie i status zatrudnienia. Przewidziano trzy tury naboru na szkolenie – każda dla 20 osób.

„Kto nie ryzykuje…”

Według informacji dostępnych na stronie WUP w Opolu:

• każdy uczestnik projektu skorzysta z 20 godzin indywidualnej nauki z trenerem;

• szkolenie może się odbyć w domu, w kawiarni lub w innym miejscu dogodnym dla uczestnika;

• po szkoleniu odbędą się jednodniowe warsztaty z kompetencji społecznych, realizowane w małych, maksymalnie 10-osobowych grupach;

• wszyscy uczestnicy wezmą także udział w wyjściach kulturalnych (do kina, teatru, muzeum), podczas których uczestnicy przetrenują nabyte umiejętności w praktyce.

Finałem udziału w testowaniu modelu będzie kameralne spotkanie motywacyjne z dziennikarką TVN Dorotą Wellman, pt. „Dlaczego nie warto bać się˛ zmian – czyli kto nie ryzykuje ten, nie ma szans na sukces!”

Jakie są realne koszty projektu „SMART Senior”?

Reporter Mateusz Magdziarz sprawdził, ile podobne szkolenia kosztują w lokalnych, opolskich firmach. – Lokalne firmy przyznają, że cały ten pakiet, bez spotkania motywacyjnego z dziennikarką, byłyby w stanie zrealizować w przedziale od 3 do 4 tys. zł za jedną osobę. Koszty byłyby więc zdecydowanie niższe – wskazując, że w przeliczeniu na jednego uczestnika Urząd Pracy w Opolu wyda ponad 11,5 tys. zł.

W sumie wartość projektu to 698 tys. zł, z czego wkład z Funduszy Europejskich wynosi 658 211,62 zł