Pracująca na pół etatu recepcjonistka w salonie samochodowym Forda wygrała w sądzie sprawę o dyskryminację po tym, jak pracodawca pominął ją przy zbieraniu zamówień na posiłek służbowy.

Nietypową sprawę Polki, pani Małgorzaty, opisał dziennik „Daily Mirror”. Kobieta mieszka w Wielkiej Brytanii i samotnie wychowuje dziecko. Do 2019 r. pracowała w mieście Watford w salonie samochodowym Forda jako recepcjonistka. Na pół etatu.

W salonie, gdzie pracowała, panował zwyczaj wspólnego zamawiania posiłków. Można było na koszt pracodawcy wybrać rybę z frytkami, pizzę lub inny fast food.Taki posiłek przysługiwał raz w miesiącu wszystkim pracownikom salonu.

Jak podała w sądzie Polka, kierownictwo firmy przestało zapraszać ją do wspólnego lunchu po tym, jak oficjalnie zgłosiła dyskryminację seksualną ze strony jednego z kolegów z pracy.

W marcu 2018 r. pani Małgorzata złożyła oficjalną skargę dotyczącą swojego wynagrodzenia, godzin pracy i owej dyskryminacji seksualnej. Sąd częściowo potwierdził zarzuty kobiety. Pracownik, który dopuścił się wobec niej naruszeń, otrzymał pisemne ostrzeżenie.

W czasie procesu, który kobieta wytoczyła swojej byłej firmie, pracodawca bronił się, że pracowała na pół etatu i kończyła pracę o godz. 13 i dlatego nie była zaproszona na służbowy obiad. Sąd uznał jednak, że jest to kiepska wymówka.

Pani Małgorzata poskarżyła się, że była ofiarą mobbingu, koledzy z pracy nie chcieli z nią rozmawiać, ani odbierać telefonów od niej.

W styczniu 2019 roku została zwolniona z pracy po tym, jak firma uznała, że potrzebuje recepcjonistki na pełen etat. Sąd uznał jednak to zwolnienie jako dyskryminację ze względu na płeć, ponieważ była samotną matką i w rezultacie była gorzej traktowana jako pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin.

Sędzia Jennifer Bartlett orzekła, że obiady mogły być organizowane w firmie ad hoc i nieformalnie, jednak nie zwalniało to pracodawcy z równego traktowania wszystkich pracowników. „Mogła zostać zapytana, czy chce się przyłączyć” – podkreśliła sędzia.

Pani Małgorzata otrzymała 23 079 funtów (ok. 122 000 zł) odszkodowania za szkody moralne oraz utratę zarobków.