Oto pewna historia. Z morałem w sam raz dla handlowców 🙂

Specjalista, nazwijmy go Jackiem, kupuje bardzo drogi garnitur, nowe buty, modne dodatki. Potem, po przejrzeniu najlepszych baz danych i wykorzystaniu skutecznych strategii marketingowych, których nauczył się na wielu super szkoleniach, wykładach i seminariach, wybiera idealny pod każdym względem… bar dla samotnych.

Po przekroczeniu progu baru podchodzi do najbliższej napotkanej osoby i oświadcza się jej. Kiedy zostanie odrzucony, powtarza ten sam proces ze wszystkimi napotkanymi w barze kobietami.

Jeśli nasz specjalista po całym wieczorze oświadczania się nieznajomym, nie znajdzie żadnej chętnej, uzna, że winne są buty, garnitur, One. Natychmiast zwolni krawca, a także eksperta, który wybrał dla niego bar, i drugiego, który nauczył go tych wszystkich gładkich formułek. Następnie nasz specjalista, zakupi jeszcze droższe buty, garnitur, pójdzie na jeszcze „lepsze” szkolenia, a na końcu – znów spróbuje szczęścia w innym barze dla samotnych.

Jeżeli brzmi to dla Ciebie znajomo, to dobrze – tak powinno być. Bo tak właśnie działa zdecydowana większość handlowców. Sprzedaż jest przecież bardzo podobna do umawiania się na randki. Jest wręcz identyczna!

A teraz sam musisz wyciągnąć wnioski, zarówno z tej historii, jak i swojego dotychczasowego działania.
#BądźMądry #Powodzenia