Nowych sklepów będzie nie tylko mniej, ale także ich powierzchnia się skurczy. Trzeba się liczyć, iż nawet o jedną trzecią, co jest głównym efektem boomu na sprzedaż internetową – pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na dane firmy Edge by Ascential. Dodaje, że trend zaczął się wcześniej, ale pandemia zdecydowanie go przyspieszyła.

– Większość centrów handlowych i sklepów jest usytuowana wokół gęsto zaludnionych skupisk ludzkich. Jednak centra miast powoli zaczynają się wyludniać. Szczególnie w dobie pracy zdalnej ludzie przestają stawiać zalety życia w sercach miast na pierwszym miejscu, a chętniej patrzą na przedmieścia i mniej zaludnione tereny – mówi Marcin Michalski, ekspert strategii digital marketingowych i reklamy online, cytowany przez dziennik.

Według Edge by Ascential już w 2021 r. 30 proc. handlu detalicznego będzie odbywało się w internecie, do 2025 r. jego udział ma wzrosnąć do 40 proc. „W niektórych krajach jak Chiny już dzisiaj przekracza poziom 50 proc., w Polsce po pierwszym kwartale 2021 r. przekraczał dopiero 10 proc.”, czytamy.

Niektóre sieci handlowe już zmniejszają powierzchnię sklepów. Dotyczy to m.in. dawnych hipermarketów Tesco, które przeszły pod szyld dyskontów Netto. – Taka sytuacja dotyczyła m.in. otwartych już sklepów Netto w miejsce Tesco w Szczecinku czy w Kostrzynie nad Odrą. W takich przypadkach powierzchnia niewykorzystana pod sklep Netto przeznaczona jest na cele komercyjne – wyjaśnia dziennikowi Jerzy Tymofiejew, szef inwestycji Netto Polska. Do tego, że gwałtowny rozwój e-commerce zmusza do redukcji rozmiaru sklepów przyznaje się też Decathlon w Polsce.

Więcej na ten temat w artykule „Rzeczpospolitej”

#