Wielu z nas nie docenia własnych możliwości intelektualnych. Z jakiegoś powodu nie potrafimy przyznać się do tego, że jesteśmy inteligentni, choć wszyscy pragniemy tacy być. Na szczęście naukowcy nieustannie pracują nad tym, by zdefiniować, kim jest mądry człowiek.

Psycholog Frank Zhu w 2013 r. na łamach „Current Biology” opublikował wyniki dwóch testów, które pokazują, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji mają skłonność do skupiania się na najważniejszych informacjach i odrzucenia mniej istotnych szczegółów.

Z badań wynika, że inteligentne osoby mają określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Nie każdy, kto może pochwalić się wysokim IQ, posiada wszystkie te cechy. Jeśli jednak przynajmniej część z nich rozpoznajesz u siebie, być może powinieneś zacząć oceniać swoje możliwości intelektualne o wiele wyżej niż dotychczas.

Oto 13 cech inteligentnych ludzi:

1. Niełatwo ich rozproszyć

Frank Zhu w 2013 r. na łamach „Current Biology” opublikował wyniki dwóch testów, które pokazują, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji mają skłonność do skupiania się na najważniejszych informacjach i odrzucenia mniej istotnych szczegółów.

Dzięki temu nawet pracując w bardzo trudnych warunkach, w hałasie i przy wielu rozpraszających bodźcach, potrafią skupić się całkowicie na zadaniu.

2. Są nocnymi markami

Z wielu badań wynika, że im wyższy poziom inteligencji ma dana osoba, tym większą ma skłonność do przesiadywania w nocy. Jednocześnie duża ich część ma problemy ze wstawaniem rano, zarówno w weekendy, jak i w ciągu tygodnia.

3. Szybko się adaptują

Niczym kameleon, inteligentny człowiek szybko adaptuje się do warunków, w których się znajdzie. Chodzi o to, że potrafi ocenić sytuację i modyfikować swoje zachowanie w zależności od środowiska, w jakim się znajduje. Można to nazwać elementem wysokiej inteligencji emocjonalnej.

4. Zdają sobie sprawę z własnej niewiedzy

Sokrates powiedział: „Wiem, że nic nie wiem” i nikt nigdy więcej pełniej nie zdefiniował mądrości.

Być może z tego bierze się nadmierna skromność w ocenianiu własnych możliwości intelektualnych – osoby bardzo inteligentne zazwyczaj bardzo dobrze zdają sobie sprawę z własnych niedostatków, wiedzą, że na pewno nie wiedzą wszystkiego.

5. Ich ciekawość nie gaśnie

Albert Einstein stwierdził niegdyś: „nie posiadam żadnego wybitnego talentu, po prostu cały czas jestem ciekawy”.

Naukowcy potwierdzają, że wielu inteligentnych ludzi cechuje ciekawość bliska tej, jaką przejawiają dopiero poznające świat dzieci.

6. Mają otwarte umysły

Mądrzy ludzie nie zamykają się na określone idee, lecz wciąż mierzą się z nowymi. Nie odrzucają tych, które nie pasują do ich dotychczasowych doświadczeń i są dla nich w jakiś sposób niewygodne.

Otwartość to cecha ludzi, którzy uzyskują najwyższe wyniki w testach na inteligencję.

7. Lubią swoje własne towarzystwo

Inteligentni ludzie to indywidualiści. Od czasu do czasu preferują własne towarzystwo. To nie oznacza, że są samotnikami – najmądrzejsze osoby zazwyczaj bardzo cenią sobie bliskie kontakty z innymi i wielką wagę przykładają do przyjaźni.

8. Potrafią się kontrolować

Naukowcy odkryli ścisły związek między samokontrolą a wysokim poziomem inteligencji. W 2009 r. w czasopiśmie „Psychological Science” opublikowano wyniki badania, z którego można się dowiedzieć, że osoby z wyższym IQ podejmują rozsądniejsze decyzje dotyczące pieniędzy, są gotowe dłużej poczekać na gratyfikację finansową, o ile ma ona być trwalsza.

9. Są zabawni

Wspaniałe poczucie humoru to cecha ludzi inteligentnych. Chodzi o bardzo wiele odmian dowcipu, od dwuznaczności, przez umiejętne wplatanie podtekstów, po ironiczne komentarze.

10. Są wrażliwi na innych

Umiejętność wczuwania się w cudze emocje to ważna cecha ludzi mądrych. Choć warto też wspomnieć, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji mają pewne kłopoty z empatią. Dlatego należy zaznaczyć, że wrażliwość na innych to cecha ludzi o dużej inteligencji emocjonalnej.

11. Potrafią łączyć pozornie niezwiązane elementy

Badacze przekonują, że inteligentni ludzie potrafią zauważyć związki między rzeczami, które wydają się ich nie mieć. Świadczy to o ich wielkiej kreatywności.

12. Mają skłonność do prokrastynacji

Tak, to wcale nie cecha leni, lecz najmądrzejszych ludzi – odkładają wypełnianie zadań, najdłużej jak się da. Jak się okazuje, ma to swoje zalety. Na przykład Steve Jobs przesuwał pewne sprawy na później, bo uznawał, że wielkie rzeczy muszą dojrzeć, a w tym czasie można zająć się tymi mniej ważnymi.

#