Specjalnie dla Was:
szkolenie online prowadzone przez eksperta praktyka
Monikę Skrodzką.

Zdjęcie profilowe użytkownika Monika Skrodzka


Trudny Klient? Dobra sprzedaż!
28.03 (poniedziałek) godz. 09.00/15.00

Trudny Klient, toksyczny Klient?
A może, po prostu wymagający – wiedzy,
odpowiednich kompetencji i właściwych kwalifikacji?

.

Trudny Klient to synonim, określający trudne sytuacje w relacjach z Klientami. Trudne, bo pełne wyzwań, emocji, często pozamerytorycznych odniesień. Nie sposób ich uniknąć i są, dosłownie, wpisane w naturę sprzedaży i obsługi Klienta. Rzecz więc nie w tym, aby ich nie było (bo tego nigdy i nikomu nie uda się dokonać) ale by je ograniczać, by do nich nie doprowadzać, aby panować nad nimi i umiejętnie, efektywnie nimi zarządzać. I właśnie o tym, jak to robić, jak tego dokonywać w praktyce jest oferowane szkolenie. 

Poprowadzi je menedżer praktyk – Monika Skrodzka, która dobrych kilkanaście lat zarządzała z wymiernymi sukcesami, budowaniem relacji handlowych, w wielu branżach i specyfikach biznesowych. 

Podczas szkolenia Monika podzieli się swoim doświadczeniem, wskaże praktyczne sposoby zarządzania relacją tak, aby z jednej strony profilaktycznie przeciwdziałać powstawaniu trudnych sytuacji, z drugiej zaś – gdy takie sytuacje już się wydarzą – mądrze nimi zarządzać, rozwiązując problemy, pokonując wyzwania i minimalizując ew. straty.

Co ważne i gwarantuje szkoleniową efektywność – każdy jego uczestnik zostanie poproszony przed zajęciami o przesłanie opisu problemów, z jakimi spotyka się w swojej pracy, w swoim biznesie. Dzięki temu, prowadzący zajęcia ekspert będzie mógł przygotować realny zestaw praktycznych wskazówek, rad i podpowiedzi, jak dobrze rozwiązywać te wyzwania.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie.

  • Koszt 149 pln/osoba.
    dodatkowo możesz wykupić pakiet 3 (90 minutowych) indywidualnych konsultacji z naszym ekspertem. Koszt szkolenia z pakietem konsultacji: 429 pln/osoba. 

W cenie:

  • udział w szkoleniu online
  • certyfikat
  • materiały po’szkoleniowe
  • zestaw 3 książek (ebooków) związanych z tematyką psychologii relacji, których wartość rynkowa przekracza 100 pln.
.

.

.